23 Ağustos 2010

önce iyi haber

Tatilden döndüğüm günden beri çalışıyorum. Bunun üstüne hava değişikliği de eklenince üşüttüm, ateşim yükseldi, midem bozuldu bir kaç gün rahatsızlandım. Haftasonu evde kendimi ordan oraya atmakla geçti, bu yüzden de fotoğrafları hazırlayamadım. Tatil süresince top fittim ama =) çok gezdik çoook...

En azından kendi adıma iyi olan haberi paylaşabilirim:

Bir süredir gözlerim sürekli iltihaplanıyor diye yakınıyordum ya, bilen bilir. Aileciğimizin de yoğun isteği üzerine karılı kocalı Denizli'de bir profesöre gittik kontrol için. Çevredeki bir çok kişi memnundu kendisinden. Özel göz hastanesinde tüm kontrol ve tetkiklerden sonra gözlerimin lazer tedavisine uygun olduğu söylenince çok fazla düşünmeden yaptırdım geçtim arkadaşlar. İki günümüz hastane köşelerinde beklemekle geçti ama sonucu yeterki iyi olsun değer bu beklemelere, dedim ve sonuç gerçekten müthiş oldu.

Şu an ne lens ne gözlük var, hepsi çıktı hayatımdan. Damlalarıma devam ediyorum. Sabahları sanki lensle uyumuş kalmışım gibi bir kuruluk hissi oluyor ama bir suni gözyaşı damlasıyla hemen düzeliyor bu. Bir ay boyunca gözlerime dikkat etmek zorundayım.

Gözleri ovuşturmak kesinlikle ve kesinlikle yasak. Bu yüzden makyaj da yasak ama ben zaten sık makyaj yapan biri değilim. Bir ay boyunca iltihap riski yüzünden havuz yasak. Işık saçılması olabileceği için bir süre (1 ay kadar) geceleri araba kullanmam tavsiye edilmedi. Bilgisayar kullanırken, TV izlerken veya kitap okurken sık aralıklarla gözlerimi dinlendirmeliyim, kapatarak veya uzaklara odaklanarak.
Lazer tedavisinden sonra 1 ay gibi bir süre içinde görme kalitem daha da düzelebilirmiş ki şu anki hali bile yeterli benim için. Henüz kaç dereceye düştüğünü bilmiyorum ama sağ gözüm 4,50 sol gözüm 4,00 derece miyoptum. Göz kuruluğu varmış üstelik biraz ve astikmat yokmuş. Türkiyeye gitmeden önce 4-5 gün kadar gözlük kullanmıştım. Sonra 10 gün kadar lens taktım ve problem yaşamadım, sanırım deniz havası nemli olduğu için olumlu etkiledi gözlerimi. Tedavi olmadan 4 gün önce yine gözlük kullandım. Aslında tedavi olmadan 1 ay kadar önce lens değil de gözlük kullanılması tavsiye ediliyor. Ama benim göz haritamda bir düzensizlik görülmediği için tedaviye uygun görüldü.

Korktuğum kadar var mıymış... evet varmış! ama neyseki kısa sürüyor ve sonuç iyi o an yaşanılan korku unutuluyor =) Sadece tedavi olduğum gün gözlerimde yanma hissettim. Tüm akşam saat başı 3 farklı damla kullandım. Damlaları kullandıkça gözlerimdeki yanma azaldı ve o akşamın ilerleyen saatlerinde hala bulanık ama lenssiz halimden daha iyi görüyordum. Ertesi sabah gayet düzgün görmeye başladım. Rüya gibiydi doğrusu.

Ama her göz ne yazıkki uygun olmuyor excimer (lazer tedavisi) için ve her göz dokusu farklı cevap veriyormuş, bu yüzden görme kalitesinin kaça düşeceği önceden belli olmuyor. Bir kaç uzman doktora görünmekte fayda var diyordum aslında, ben bizim görüştüğümüz profesöre şu anlamda güvendim. Hem ailede gidip tedavi olanlar memnundu, hem eşim ve ben ikimiz göründük. Ona şu an için uygun olmayacağını ve sebeplerini anlattı. İlaç yazdı ve neler yapması gerektiğini anlattı. 6 ay kadar sonra tekrar görünmeyi düşünüyor eşim. Yani profesör doktor en iyi sonuç için bir çok şeyi göz önünde bulundurup öyle işe başlıyor.

Excimer olma süresi ön hazırlıklarıyla birlikte yaklaşık yarım saat sürüyor. Hâlâ lenssiz hayatı yadırgıyorum. 8 senelik alışkanlığım sona erdi. Tuhaf ama hoş bir duygu :)

2 yorum:

BirSen dedi ki...

Harika bir haber bu!!:) Senin adina cok sevindim canim. Ne güzel cesaret bulup yaptirtmi$sin, hem bak böylelikle hayat kalitende artmi$ oldu. Lenslerle gözlüklerle ugra$mana gerek kalmadi artik.:)

P.s.:Bana biraktigin yoruma
cevap--> Kabul edersen son diktigim koruma cantasini sana hediye etmek istiyorum.:)
Göndere bilecegim herhangi bir adresi mevcutsa, maile bana iletirsen.
"birsenbucan@gmail.com"

Barbygirl_here dedi ki...

Oh kurtulmussun,gecmis olsun canim...Goz mevzusu acilmisken,ben de tatilde ucuz gozluk taktim birkac kez,hemen bulaniklasti gorusum...Gerci benim miyop cok daha basinda ama kontrol ettirmem lazim sanirim...Bir de uyduruk gozluk takmamak gerek :)

Tatilde bol bol gezmek,anilar biriktirmek cok hos + sevdiklerini gormek...

Bir de o sicaklardan sonra eve donusteki serin hava :))) Guzeldi...Hava degisimi sorunsali...Herkeste var :)))

Optummmm

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...