18 Mayıs 2010

Bir annenin evlenecek kızına nasihati

Bu alttaki yazı evleneceğim zamanlar internet üzerinden araştırıp bulduğum bir yazıdır. Nicedir paylaşmak istiyordum kısmet bugüneymiş. Sadece evlenecek olanlar için değil elbet, zaman zaman okunmalı diye düşünüyorum.
Elbette hepsini yapma gibi bir şansımız yok, bu eski bir yazı olabilir, ev hanımlarına yönelik olabilir. İlk onunuşta herşeyi bayan yapıyor, erkek ne yapacak diye düşünülebilir. Ama boşuna denmemiştir ki yuvayı dişi kuş yapar diye. Manevi olarak düşünülürse bir yuvanın en sağlam temeli hanımıdır. Yuva sadece maddiyatla kurulmaz, maneviyatla sağlamlaştırılır diye düşünüyorum. Günümüzde bu maneviyat git gide azalmakta olduğu için ara ara okuyup 10 da 1'ini yapabilirsek ne ala. Tabiki sonuç olarak herşey karşılıklı olmalı, çünkü paylaşılan bir hayattır.
"Akrabalarından, dost veya arkadaşlarından her kim olursa olsun, ona karşı kocanı övme. Sakın onu şikayet de etme. Aile içinde kalması gereken mahrem veya bildik şeyler de olsa anlatma.
Derler ki, “Söyleme sırrını dostuna, dostunun da dostu vardır o da gider söyler dostuna.” Bir ağızdan çıkan söz, sır olmaktan çıkar. Sırrın ucunu ele veren arkasını getiremez. İlla biriyle paylaşman gerekiyorsa bir günlük tut. Mümkünse onlarında bu tür sana anlatacaklarına fırsat verme. Bu tür söylenen veya anlatılanlar fitneye, dedikodulara ve ailelerin yıkılmasına fırsat ve zemin hazırlar. Her ne kadar sıkılır veya daralsan dahi; anne ve babana bile anlatma. Çözemediklerini akıllı ve kendinden emin olduklarınla istişare ederek çözmeye çalış.
Aile hayatının karşılıklı sevgi, saygı ve merhametle yürütülmesi temel ilkedir. Dinimiz aile reisliği vazifesini erkeğe vermiştir. Erkek ise; fizik gücüne, kuvvetine sahip, cesur ve mücadelecidir. Fizyolojik bakımdan daha zayıf olan kadınları kavvâm; gözetip kollayıcıdırlar. Ailenin dış düşmanlardan korunması, geçim ve ekonomik giderlerin temini öncelikli olarak erkeğe ait olduğundan mallarından bol bol harcamaktadırlar.
Kadının, erkekte bulunmayan anneliğin verdiği yüce bir görev olan çocuğun doğumu ve bakımı ile öncelikli olarak; çocukların terbiye edilerek yetiştirilmesi, yuvada huzur ve sükûnun temininde duygusal gayret, aileye içten bağlılık gibi daha birçok üstünlükleri bulunmaktadır.
Eşinin eve geleceği saati iyi belle. Mümkün mertebe onu kapıda karşılamaya çalış. Kapıda karşılaman onu, ziyadesiyle memnun edecektir. Adamı sakın kapıda bekletme. İçeri girer girmez elindeki eşyaları al.
Velev ki, sıkıntılı ve moralsiz olsan bile, yumuşak ve tatlı konuş. Söylemen gerekenleri kocana söyle. Anlayamadıklarını ve meselelerini konuşma yoluyla hallet. Konuşma, meselelerin yüzde doksan dokuzunu çözer. Konuşurken onun konuşmalarını kesme. Bazı konularda farklı düşünüyor olabilirsiniz. Farklı bile düşünseniz uzlaşmayı tercih et.
İçinden seni seviyorum demekle olmaz. Sevgini ona mutlaka o istediği için değil, kendi tarzınla ona hissettir. Zaman zaman onun penceresinden bakmayı dene. Sizin olmayan hayatlara dalıp hayatınızı karartma. Bakış tarzın en kötü gününde bile olumlu olsun. Göz yaşlarını asla silah olarak kullanma, bu kadının zayıflığını gösterir. Bilirsin ki, evlilikte dürüstlük esastır.
Zaman zaman espri yap, iyi bir espri zor günlerinizi kolay atlatmanızı sağlar. İlişkinizi kuvvetlendirmek için elinden geleni en iyi şekilde yap. Evini temiz tut. Çocuklarının yeme içmeleri, sağlıklarıyla dersleriyle yakinen alakalan. Görevlerini bil ve yaptıklarından dolayı asla şikayet etme.
Eşinin gelen eş dost ve akrabalarına güler yüz, tatlı dille hüsnü muamelelerde ve izzeti ikramlarda bulun.
Eşin eve geldiğinde sakın üstün pis ve pas içinde yani çamaşır ve bulaşık kokusu olmasın. Evin içindeyken mümkün mertebe mutfakta ve banyoda, bulaşık, çamaşır gibi şeylerle oyalanma. Yapacaklarını ya onun gelmesinden önce yada mümkünü olanları tehir et. Daima yanında olmaya çalış. Hal ve hatırını sor. Onun anlattıklarını dinliyormuş gibi yapma. Onu canı gönülden dinle. Onun derdiyle dertlen, sevincine ortak ol. Sevdiklerini sev, değer verdiklerine değer ver. Eve getirdiklerini yerinde değerlendir, çöpe atma. Ondan izinsiz oraya buraya dağıtma. Neyi sevip, neyi sevmediğini bil. Bilmiyorsan uygun şekilde sorarak öğren. Sevdiklerini yap, sevmediklerinden kaçınmaya çalış. Canı neyi çekiyorsa, onları getirip ikram et. Bazen elma armut gibi meyveleri dilimleyip bizzat ağzına koy.
Çocuklarının yanında onları ona şikayet etme. Özürlü olmadığın sürece yatarken de abdest al. Okuyacağın şeyleri biliyorsun, bilmediklerin varsa en kısa zamanda öğren. Okuyarak eksik olduğun yönlerini tamamla.
Onun sıkıntılı günlerinde sözle, tatlıkla yardımcı ol. Böylesi anlarda zaruri olmayan isteklerini ertele. Yatağı yatacağı zamana doğru hazır et. Yatınca da lambayı hemen söndür. Eşinin yatakta beklemesi onu huzursuz eder. İkide bir hastayım deme. Halinden şikayetçi olma. Sabahleyin mutlaka ondan önce kalk. Namazdan sonra yatmayın. Onu da yatırma. Buna alışın. Her namazın ardında yaptığın dualarına mutlaka kocanı da ekle.
Eşine kahvaltısını erken hazırla. Onun yemesi için sen de iştahla ye. Ve yine tatlı sözlerle onu görevine yolla. Eşinin bütün istek ve arzularını ima etmesine gerek kalmadan yerine getir. Onu çok sevip saydığını söyle ve hem uygula. Her fırsatta süslenip öyle çık karşısına. Cuma, bayram, mübarek geceler ve evlilik yıl dönümlerinizde mutlaka özel bir hazırlık yap.
Her şeyinle adamın gözünü de gönlünü de doldur."

7 yorum:

Delfina ; dedi ki...

Çok duygulandım,eski zaman yazısına benzese de,eski değerler her zaman sahip çıkılmalı.Mutlu evliliğin sırrı cümlelerde gizli,paylaştığın için teşekkürler canım...

^zeynep^ dedi ki...

@Delfina'cim
Tesekkürler, begenmene sevindim!

Zeynep'in Evi dedi ki...

çok ama çok güzel bir yazı olmuş, arşivimde kalması için, ben de blogumda paylaşabilir miyim?

^zeynep^ dedi ki...

@zeynepcim
tabiki paylasabilirsin yazi bana ait degil zaten, paylasilmasindan memnun bile olurum!!!

çilekli süt dedi ki...

her zaman söylerim kadın kadın gibi erkek erkek gibi davranmalı, eşler arası hak hukuk korunmaya gayret edilmeli. günümüzdeki kadınların bir çoğu erkekliğe özendiğinden ve erkekler de kadınının "bir kadın" olduğunu unutup duygusal ihtiyaçlarına önem vermediğinden boşanmalar sık yaşanıyor. benim gözlemlerime göre yani, yoksa istatistik tutmadım :)

hay sana ne dedi ki...

erkekler için yazılmış versiyonu var mı acaba bu yazının?

^zeynep^ dedi ki...

@Seden'cim
bilmiyorum, belki evlenecek erkeklere nasihatler diye birsey vardir ama arastirmadim dogrusu. Eminim vardir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...